A láncfűrész a favágás egyik alapvető eszköze, szükség van rá fakitermeléskor és otthoni favágáskor is. Ennek ellenére sokan vannak, akik nem tudják vagy nem tudják jól használni a láncfűrészt, ami nem optimális munkához, és még fontosabb, hogy balesetekhez vezethet.
A láncfűrészeknek két típusa van, a villamos és a benzines láncfűrész. Bármelyiket is választjuk, ügyeljünk arra, hogy a gépet a használati útmutató szerint szereljük össze, és arra is, hogy rendszeresen legyen karbantartva, szervizelve.
A fafűrészelés első lépése, hogy még a vágás megkezdése előtt meg kell oldani, hogy a fa megfelelően rögzítve legyen. Ha nincs stabilan rögzítve a fa, az balesetveszélyes lehet. Emellett előrelátónak kell lennünk, és a lábunkat mindig úgy helyezzük majd el, ami nem estik a fűrész vágási irányába, és a levágott fadarab se essen majd rá. Ha a fadarab esési irányát nem tudod meghatározni kezdőként, ne aggódj, egy kis gyakorlat után tudni fogod, hogy mi hova esik.
A láncvédőt és a láncféket mindig használjuk, és az olajszintet is ellenőrizzük minden használat előtt. A nem megfelelő olaj szint nagyon könnyen a gép meghibásodásához vezethet.
Általában felülről fogjuk a fát vágni, mert a kész szélén szokott megtámasztva lenni a faanyag. Nem az a fontos azonban, hogy felülről vágjunk végig, hanem az, hogy a láncfűrész lapja ne szoruljon meg. Ha ehhez az kell, hogy a fűrészelést alulról fejezzük be, akkor alulról kell befejezni.